Zaznacz stronę

utworzone przez | 28.03.2024 | Świat zapachów

Witaj!

 
 

Po dwu miesięcznej przerwie społecznościowej jestem gotowa, by zaprezentować Ci w POCZUJ TO, kolejny zapach od Chapel Factory. Tym razem wybrałam Oud Pagode. Perfumy te, to istna ezoteryczna równowaga zamknięta we flakonie, a tej bardzo, ale to bardzo obecnie potrzebuję…

Strata rodzica powoduje stan zgoła odmienny od równowagi. Każdego dnia muszę balansować na granicy rozpaczy nie tylko emocjonalnej, ale również duchowej i wręcz fizycznej. Może i Ty znasz ten stan? Przytulam Cię zatem mocno…

Chyba właśnie dlatego sięgnęłam dzisiaj po Oud Pagode licząc, że choć odrobina równowagi pojawi się w moim sercu.​

Czy w zapachu można jednocześnie uchwycić początek i koniec?

Najwyraźniej, mój wybór perfum nie był przypadkowy, a dokonany z podświadomej potrzeby, gdyż Oud Pagode mają w sobie coś niezwykle kojącego. To dobry wybór na teraz.

Zastanawiało Cię, czy w zapachu można jednocześnie uchwycić początek i koniec, ale również kojącą nadzieję…? Otóż można. Ten zapach jest złożony, jak samo życie.

Jest mistyczny i wzniosły. Czarna herbata wprowadzi Cię w atmosferę spokojnej medytacji wraz z subtelnym i eleganckim lotosem. Oud czyni perfumy wyjątkowe, pełne tajemniczych tonów, a pudrowy ryż i drewno kaszmirowe sprawiają, że całość jest niebywale kremowa i kojąca w japońskim wydaniu.

Zapach ten jest pełen ezoteryki, a kadzidło i dym przeniosą Cię do serca ceremonialnego rytuału Kōdō pomagającego, poprzez kontemplację i medytację, odnaleźć wewnętrzy balans i harmonię.

Otulona Oud Pagode czuję, jakbym przeniosła się do japońskiej pagody w trakcie ceremonii, w której drewno agarowe nie jest palone, a podgrzewane od dołu węglem drzewnym umieszczonym w popiele. Spalenie drewna tworzyłoby dym, a rytuał polega na uwalnianiu najczystszych aromatów przez podgrzewanie olejków aromatycznych w drewnie.

Kodo, czyli „sztuka kadzidła”

Ranjyatai, historyczne drewno (używane było przez cesarzy) kyara z X wieku n.e., przechowywane w skarbcu Nara i prezentowane na wystawie Shosoin Ten, co 10-15 lat przez rodzinę królewską Japonii.

Według legendy, drewno agarowe dotarło do Japonii dryfując do wyspy Awaji, w 595 roku n.e. Ludzie, którzy znaleźli kadzidło zauważyli, że położone w pobliżu ognia, pięknie pachniało. Przekazali je urzędnikom, a ci dostarczyli je na dwór cesarski, gdzie doceniono jego walory dla ciała i duszy.

W okresie Muromachi (1336-1573) powstało Kodo – „sztuka kadzidła”, sformułowano nawet 10 cnót lub korzyści kodo płynących z właściwego i prawidłowego stosowania kadzidła (agarwood, oud):

 
  1. Wyostrza zmysły
  2. Oczyszcza ciało, umysł i ducha
  3. Eliminuje mentalne lub duchowe „zanieczyszczenia”
  4. Przebudza duchowość i wspomaga czujność
  5. Koi uczucie samotności
  6. Daje spokój w burzliwych czasach, tworząc poczucie harmonii nawet pod wpływem stresu
  7. Nawet obficie stosowany, nie jest nieprzyjemny i przytłaczający
  8. Nawet w małych ilościach jest wystarczający i budzi zadowolenie
  9. Nie rozkłada się po bardzo długim czasie
  10. Powszechnie stosowane, nawet codziennie, nie szkodzi.
 

Istnieje wiele opowieści o tym, że oud (Agarwood) jest pochowany pod ziemią przez setki lat (legenda ta wzięła się ze starej chińskiej książki o kadzidłach). Dzisiaj większość pochodzi z zainfekowanych grzybami drzew, które chociaż będąc w procesie rozpadu i umierania, rzeczywiście nadal stoją. Czasami jednak również korzenie zarażają się grzybem, wówczas oud można znaleźć faktycznie pod ziemią – pewnie stąd owa legenda?

Drzewo Aquilaria rośnie do 40 metrów, średnicy 60 cm i posiada słodko pachnące śnieżnobiałe kwiaty. Kiedy zaraża się grzybem zaczyna wytwarzać aromatyczną żywicę, jako odpowiedź immunologiczną na atak (hmmm, jakże to przypomina działanie organizmu ludzkiego). Dopiero takie właśnie drewno jest cenione na całym świecie.

Nowy wymiar w życiu – obietnica kadzidła

Nawet dzisiaj istnieje holistyczne podejście do kadzidła i silna relacja między jego zapachem, zmysłami, duchem i naturą. Uczestnicząc w rytuale nie tyle wąchasz nosem zapach, co „wsłuchujesz” się w niego otwierając serce i ducha.

Powszechnie wiadomo, że zapach może przenieść z powrotem do miejsca z dzieciństwa lub osoby… Tego drugiego doświadczam właśnie, w sposób dojmujący.

Wszystko wokół pachnie Tatą tak bardzo, że wpadam w panikę nie widząc Go. Czuję Go i czuję ból…

Kadzidło obiecuje nowy wymiar w życiu, który otwiera zupełnie nowy świat duchowej świadomości i zrozumienia oraz spokój umysłu.

Duchowość i wyrafinowana koncentracja jest kluczowa dla Oud Pagode tak samo, jak dla samej ceremonii Kōdō.

Recenzję tą dedykuję wszystkim Wam, którzy potrzebują kojącego otulenia i ezoterycznej równowagi w życiu.

Moje myśli są teraz z Tobą. Wspieram Cię i wysyłam dużo miłości i siły w trudnych momentach. Niech zapach Oud Pagode będzie Twoim towarzyszem w drodze do wewnętrznej równowagi i harmonii. Życzę Ci wiele spokoju i siły.

Źródła ilustracji:

Oud Pagode – od Chapel Factory
Zestaw do ceremonii Kodo – www.traditionalkyoto.com
Historyczne drewno Ranjyatai – www.en.wikipedia.org
Ceremonia Kodo – www.traditionalkyoto.com

Jeśli chcesz poznać bliżej ten zapach – KLIKNIJ – a przeniesiesz się do sklepu.

Anioły w domu… Dlaczego?

Anioły kojarzone są z miłością, opieką, pomocą i przynoszeniem pociechy. A czym anioły są dla Ciebie?

Poczuj TO… Chapel Factory „Holy Stick”

Pozwól się zabrać w magiczną podróż do serca natury i szamańskich rytuałów z palo santo w tle…

Poczuj TO… Chapel Factory „Heresy”

Tutaj będzie ci dobrze, tutaj najwyższym dobrem jest grzeszna przyjemność i wolność…

Poczuj TO… Chapel Factory „Hermit Coat”

Czy skromność uwodzi? Jak w tym samym zapachu jednocześnie uchwycić przeszłość i przyszłość?

Zapraszamy

Zarezerwuj sobie czas na osobiste doznanie zmysłowe. Odwiedź nas i baw się dobrze, szukając wyjątkowego zapachu.

Znajdziesz nas

Newsletter – Zapisz się

a nie umknie ci żadna nowość!