Zaznacz stronę

utworzone przez | 25.04.2024 | Świat zapachów

Witaj!

 
 

Dzisiejszy wpis w „POCZUJ TO…„, to równocześnie prezentacja ostatniego z dotychczas wypuszczonych zapachów marki Chapel Factory, dzięki którym mistycyzm powraca do naszego życia, pomagając w wyrażaniu siebie (w różnych sytuacjach, stanach emocjonalnych i duchowych) poprzez zapach. A zatem, zapraszam Cię do świata „HOLY STICK” – świętego drzewa Palo Santo.​

Zwykły, czy niezwykły?

Czy kawałek drewna może oczyścić aurę, otworzyć umysł i ukoić emocje? Jeśli sięgniesz po palo santo – tak. To niepozorne drewienko jest uwielbiane przez świat wellness. Poza tym, można dostać pachnące nim świece, perfumy czy balsamy do ciała. Oprócz walorów zapachowych przypisuje mu się niemal magiczne właściwości.

Żyjemy w czasach natłoku informacji, ciągłego szumu, szybkiego tempa i pośpiechu. Często odczuwamy przemęczenie, a nasz umysł nieustannie przetwarza ogrom otrzymywanych bodźców. Brak czasu i ciągłe zmęczenie sprzyjają negatywnym myślom i ogólnemu osłabieniu. Sposobem na wewnętrzne i duchowe oczyszczenie dające spokój, przepędzające negatywną aurę, po który coraz chętniej sięgają zwolennicy naturalnych rozwiązań, jest znane i praktykowane niemal od zarania, oczyszczanie aury za pomocą kadzideł.

Kadzidła towarzyszą nam od wieków, łącząc świat ludzki z mistyczną, nieosiągalną przez nas rzeczywistością. Tworzą atmosferę, która pomaga skoncentrować się, oczyścić przestrzeń i ducha.

Kadzidła doceniane są nie tylko ze względu na piękne aromaty, które roztaczają wokół, ale też za swe cenne właściwości. Olejki eteryczne działają leczniczo, wpływają na stan fizyczny i psychiczny, relaksują, pobudzają kreatywność, wpływają na emocje i atmosferę wokół. Kadzidła od tysięcy lat były elementem rytuałów religijnych. Towarzyszyły ceremoniom pogrzebowym, łączącym świat żywych ze światem zmarłych. Aromatyczny dym unoszący się z kadzideł nie tylko pomagał w medytacji, ale pozwalał na wejrzenie w siebie, w przeszłość i w przyszłość. Kadzideł używali już starożytni Egipcjanie i Babilończycy. W starożytnym Rzymie kadzidło było cenniejsze niż złoto. Dwa tysiące lat temu, kadzideł używali Chińczycy podczas religijnych ceremonii. Były one też nieodłącznym elementem rytuałów buddyjskich mnichów w Japonii (patrz recenzja OUD PAGODE). Ze świętej magii natury korzystali również starożytni Inkowie i Indianie zamieszkujący setki lat temu obie Ameryki. Miejsca indiańskich rytuałów okadzali dymem palo santo i białej szałwii, czyli „świętego drzewa” i „świętego ziela”. Wonny dym unoszący się z naturalnych kadzideł miał wielką moc.

Jednym z najpopularniejszych i niewątpliwie najbardziej skutecznym za sprawą swoich dobroczynnych właściwości jest właśnie palo santo.

Święty Kij

Bursera Graveolens , znana w języku hiszpańskim jako palo santo („święty kij” – tak też nazywają się perfumy, o których mowa w tym artykule – Holy Stick), to dzikie drzewo występujące w sezonowo suchych lasach tropikalnych Peru , Wenezueli , Kolumbii , Ekwadoru , Panamy , Kostaryki , Nikaragui , Hondurasu , Gwatemali i Salwadoru oraz na Wyspach Galapagos. Drzewo to należy do tej samej rodziny, co kadzidło i mirra . Jest szeroko stosowany w rytualnych oczyszczeniach ze złej energii.

Palo santo uznawane jest przez mieszkańców rejonów, na których występuje za „święte drzewo”, a jego właściwości od wieków wykorzystywane są przez lokalnych szamanów podczas odprawiania rytualnych ceremonii. Drewno świętego drzewa w celu przygotowania do użycia podczas danego obrzędu w domowym zaciszu, tnie się na małe podłużne kawałki. Drewienka jeszcze przed ich paleniem wydzielają charakterystyczny, słodki, kadzidłowy i tajemniczy zapach, za który odpowiedzialna jest znajdująca się w nich żywica. Poprzez destylację z drewna palo santo można pozyskać także olejek eteryczny, będący esencją jego zapachu, chętnie wykorzystywaną przy produkcji perfum

W Ameryce Południowej palo santo określa się czasem również jako „drzewo życia” (lignum vitae) wierząc, że ma moc uzdrawiania. Wykorzystuje się je w medycynie ludowej jako remedium na wiele dolegliwości. W żywicy znajduje się wysokie stężenie terpenów, takich jak limonen i α-terpineol, które odpowiadają nie tylko za charakterystyczny, intensywny zapach, ale także wykazują działanie przeciwzapalne, regulują działanie układu odpornościowego oraz łagodzą stres i niepokój – wiele osób uważa aromat palo santo za relaksujący, dlatego jest powszechnie stosowany w celu złagodzenia stresu. To nie lek, ale faktycznie wdychanie uspakajającego zapach wpływa na układ limbiczny, co z kolei wywołuje poczucie odprężenia i wyciszenia. Uważa się, że zapach palo santo:​
 • wykazuje działanie oczyszczające umysł i ducha oraz przestrzeń z negatywnej energii,
 • sprzyja medytacji,
 • zwiększa przepływ energii w pomieszczeniu,
 • koi zmysły,
 • uspokaja i wycisza,
 • odpręża umysł i ciało,
 • uwalnia od stresu,
 • redukuje napięcie,
 • poprawia klarowność i koncentrację,
 • kreuje pozytywną atmosferę.
Nooo, jest w czym wybierać. Poza działaniem na sferę duchową, żywica zawarta w palo santo wykazuje również liczne pozytywne właściwości na tle medycznym, od dawna wykorzystywane przez ludność Amazonii, m.in.:

 

 • jest antyseptyczna i przeciwzapalna (naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Rolniczego La Molina w Peru udowodnili w badaniach, że olejek z palo santo ma działanie antybakteryjne, działając na następujące szczepy: Staphilococcus aureus, Bacillus cereus, Listeria monocytogenes, Clostridium perfringens, Escherichia coli, Salmonella choleraesuis i Candida albicans),
 • działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo,
 • łagodzi ból brzucha, gardła i głowy,
 • wspomaga w walce z reumatyzmem,
 • pokruszone kawałki drewna dodaje się do naparów, co wpływa na poprawę pracy układu trawiennego.
Jeżeli powyższe właściwości drewna palo santo Cię nie przekonują to wiedz, że również odstrasza komary! 😉

Równowaga to podstawa

Drewno palo santo jest bardzo twarde i zbite, odporne na czynniki zewnętrze, a przy tym doskonale sprawdza się w obróbce, dlatego często służy do wyrobu Matero, czyli specjalnych naczyń do Yerba Mate.

Ponieważ drzewa były nadmiernie eksploatowane, ze względu na swoje właściwości i szerokie zastosowanie, a także ze względu na stale rosnącą popularność kadzideł palo santo, która wyszła daleko poza kulturę Ameryki Południowej, objęto je specjalną ochroną, wpisując je na Czerwoną listę IUCN – międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody.

Wprowadzono zakaz wycinania rosnących drzew. Zezwala się jedynie na pozyskiwanie drewna z drzew obumarłych oraz zbierania opadłych samoistnie na ziemię gałęzi. Drzewo nigdy nie jest niszczone, a rośnie przez około 80 – 90 lat. Aby drewno uzyskało lecznicze i magiczne właściwości, musi umrzeć naturalnie. Drzewo po swojej naturalnej śmierci powinno pozostać na swoim miejscu przez około 4-10 lat. W tym czasie zachodzą w drzewie reakcje chemiczne, które zmieniają barwę, a żywica nabiera jeszcze intensywniejszego aromatu potęgującegojego właściwości mistyczne.

Obecnie gatunek Bursera graveolens nie jest zagrożony wyginięciem, jednak w dalszym ciągu nie ścina się „żywych” drzew. Dlatego ważne jest, aby kupować palo santo pozyskiwane w sposób etyczny i zrównoważony. Tylko Palo Santo, które umrze “śmiercią naturalną” posiada opisane wyżej właściwości.

Ekstrakty użyte przez Chapel Factory pozyskiwane są właśnie z poszanowaniem obowiązujących konwencji.

Co to za zapach

Drewno palo santo pachnie niesamowicie. Czuć w nim słodkie i nieco cytrusowe nuty. Z żarzącego się kawałka drewienka unosi się dym o intrygującym aromacie. Zapach tlącego się kadzidła palo santo jest ciężki, waniliowo-korzenny (przypominający pieczone jabłka lub palony cukier), a zarazem lekki, orzeźwiający, miętowo-cytrusowy. Czuć w nim amazońską dżunglę, wolność i dzikość. Roztaczający się wokół aromat wprowadza w wyjątkowy, nieco dziwny, mistyczny stan podnoszący na duchu. Pomaga w skupieniu się, odprężeniu i znalezieniu wewnętrznej równowagi.

Szamani wierzyli, że im bardziej przeszkadza ci zapach palącego się drewna, tym więcej negatywnej energii masz w sobie. A im bardziej będziesz się z niej oczyszczać, tym bardziej będziesz się przyzwyczajać, a nawet potrzebować jego specyficznego aromatu. W odróżnieniu od białej szałwii, według tradycji ludowej, palo santo ma nie tylko niwelować negatywną energię, ale tez przyciągać pozytywną. Jego głęboki, drzewny aromat działa kojąco na zmysły – łatwiej się przy nim wyciszyć, medytować, a nawet zasnąć.

Podoba mi się wierzenie pradawnych Indian, że rośliny, tak samo jak zwierzęta i ludzie, posiadają duszę, a poprzez spalenie nawiązują kontakt z duchem natury, łączą się z otaczającą ich przyrodą i w ten sposób uzyskują pełną harmonię. Do rytuału okadzania powinno się więc podchodzić z należytym szacunkiem.

Aby wydobyć aromat drewna, rozpal go i poczekaj aż naturalnie przygaśnie. Dopiero, gdy zacznie się tlić możesz delikatnie podmuchać, a powstającym wonnym dymem okadzać (tzw. Smudging) przeładowanego złą energią siebie lub swój dom i nie potrzebujesz do tego szamana. Zapalone drewno łatwo się gasi, dzięki czemu,  w przeciwieństwie do innych kadzideł, można je używać kilkukrotnie, nie spalając od razu całego kawałka.

Więcej niż tylko zapach

Perfumy „Holy Stick” są nie tylko zapachem, ale także odbiciem ducha i kultury szamańskiego rytuału, który był i nadal jest ważną częścią życia wielu społeczności w Ameryce Łacińskiej i nie tylko. To unikalne perfumy łączące w sobie zapachy drewna palo santo, sandałowego i paczuli. Ich głębokie, dymne aromaty otulą Cię, jak mistyczny dym podczas szamańskiego rytuału.

Nuty kadzidła Palo Santo odzwierciedlają duchowość i transcendencję. To zapach ziemi, ciepły i spokojny, który przenosi nas na odludną plażę, gdzie szaman komunikuje się z naturą. Zapach drewna sandałowego dodaje harmonii i równowagi, podczas gdy paczula i kardamon dodają perfumom pikantnej nuty i wyrazistości. Całość jest dopełniona delikatnymi, ale wyrazistymi nutami cedru i mistycznego kadzidła, które nadają perfumom niezwykłej atmosfery.

„Holy Stick” to perfumy dla osób, które szukają czegoś więcej niż tylko zapachu. Chcą poczuć się jednością z naturą, odnaleźć wewnętrzny spokój i połączyć się ze swoim duchem. Są jak magiczne zaklęcie – nakładasz je na skórę i natychmiast wchodzisz w świat szamańskiego rytuału, gdzie masz okazję do głębokiej medytacji i komunikacji z naturą. „Holy Stick” to prawdziwie holistyczna podróż dla zmysłów.

Święty spokój

Zapraszam Cię zatem, do odkrycia mistycznej mocy palo santo i doświadczenia jego oczyszczającego działania na ciało, umysł i ducha. Pozwól sobie na chwilę relaksu, odprężenia i wewnętrznej równowagi, którą może Ci dać zapach tego świętego drzewa. Spróbuj perfumy „Holy Stick” od Chapel Factory, doświadcz jego holistycznego przesłania: chronić, doświadczać i uzdrawiać, i pozwól się zabrać w magiczną podróż do serca natury i szamańskich rytuałów. Zanurz się w dymie palonego drewna i pozwól, by jego mistyczna moc sprawiła, że poczujesz wzmocnienie, ukojenie i zjednoczenie ze światem. To zaproszenie do głębszego połączenia ze sobą i naturą. Perfumy „Holy Stick” to nie tylko zapach, ale również podróż dla zmysłów i ducha, otwierające nowe horyzonty doświadczeń. Jeśli szukasz silnego zmysłowego połączenia z duchem, to „Holy Stick” jest dla Ciebie.

Źródła ilustracji:

zdjęcie nr 1 – www.wikimedia.org
zdjęcie nr 2 – www.pl.wikipedia.org
zdjęcie nr 3 – www.iucn.org.pl
zdjęcie nr 4 – www.dobreziele.pl
zdjęcie nr 5 – www.rp.pl
zdjęcie nr 6 Holy Stick – materiały własne

Jeśli chcesz poznać bliżej ten zapach – KLIKNIJ – a przeniesiesz się do sklepu.

Poczuj TO… Chapel Factory „Oud Pagode”

Potrzebujesz poczuć równowagę w swoim życiu? Oud Pagode może być idealnym wyborem.

Poczuj TO… Chapel Factory „Heresy”

Tutaj będzie ci dobrze, tutaj najwyższym dobrem jest grzeszna przyjemność i wolność…

Poczuj TO… Chapel Factory „Hermit Coat”

Czy skromność uwodzi? Jak w tym samym zapachu jednocześnie uchwycić przeszłość i przyszłość?

POCZUJ TO… Chapel Factory „L’eau d’epine”

Czy jesteś gotowa(-y), by wyrwać się z codzienności i oddać się przyjemności zmysłowej podróży?

Zapraszamy

Zarezerwuj sobie czas na osobiste doznanie zmysłowe. Odwiedź nas i baw się dobrze, szukając wyjątkowego zapachu.

Znajdziesz nas

Newsletter – Zapisz się

a nie umknie ci żadna nowość!